Przemysł lekki

Przemysł lekki to wszelkiego rodzaju wytwórstwo, które wiąże się z masową produkcją rozmaitych elementów odzieżowych, akcesoriów oraz gadżetów i drobiazgów. Można w zakresie tej gałęzi produkcji mówić osobno o przemyśle włókienniczym, który bardzo często określany jest także jako przemysł tekstylny. W ramach tego typy podmiotów gospodarczych wyróżnia się fabryki wyrabiające dzianiny, włókniny czy też tkalnie oraz przędzalnie.
Następna podkategoria przemysłu lekkiego to przemysł skórzany opierający się na wytwórniach elementów skórzanych czyli galanterii, butów oraz garbarni. Na koniec jeszcze wzmianka o chyba najszerzej działającej sferze, a więc przemyśle odzieżowym. Ten dział przemysłu opiera się na zaspokajaniu podstawowych, fizycznych potrzeb człowieka, jakim jest konieczność odziania się. Wyszczególnione powyżej rodzaje i podkategorie przemysłu lekkiego wiążą się także z zastosowaniem ściśle określonych rodzajów materiałów wytwórczych. I tak wróćmy jeszcze na moment do przemysłu włókienniczego, które bazują zarówno na tworzywach naturalnych, jak i sztucznych. Pierwsze z nich to głównie bawełna, konopie, jedwab, len, sizal czy juta. Drugie biegi schodowe natomiast opierają się na włóknach syntetycznych, jakie są produkowane poprzez rozmaite procesy chemiczne.
Na podstawie pracy zaawansowanych technologicznie zakładów produkcyjnych funkcjonujących w zakresie przemysłu lekkiego tworzone są nie tylko ubrania czy galanteria odzieżowa lub skórzana. Ta działka wiąże się też z wytwórstwem tkanin, chodników, koronek, dywanów, bielizny domowej typu pościel, serwetki, szmatki, obrusy, tkaniny, okrycia czy obuwie lub futra oraz tiule. Przemysł lekki przoduje w wielu znaczących państwach współczesnego świata takich jak Chiny, Rosja, Egipt czy USA oraz Indie, które są na pierwszym miejscu w sferze przemysłu bawełnianego. Obszary takie jak Japonia, USA, Indie, Chiny, Włochy oraz Rosja dominują w przemyśle lekkim pod względem świetnie rozwiniętego przemysłu wełnianego.
W przypadku Polski z kolei opisywany tu przemysł zaczął kwitnąć na dobre wraz z początkami dziewiętnastego stulecia. Obecnie, w zasadzie od wielu lat, za podstawowe centrum lekkiego przemysłu w naszym kraju uznaje się okręg łódzki i podsudecki. W przemyśle wełnianym natomiast wyróżnia się Bielsko-Biała.