Gorzelnia

Przemysł jest szeroką branżą, która wyróżnia się między innymi wysokiej klasy zakładami i fabrykami, jakie działają w szeroko rozumianym aspekcie wytwórczym. Produkują masowo dane wyroby, które następnie trafiają na rynek i zasilają konkretną branżę, stanowiąc konkurencyjne podmioty wobec innych podobnych placówek i form działalności gospodarczej. Jednym z tego rodzaju przedsiębiorstw okazuje się gorzelnia. Jest to specyficzny zakład produkcyjny, który specjalizuje się w wytwórstwie spirytusu w surowej postaci. Chodzi o nieoczyszczony jeszcze etylowy alkohol. Jest on uzyskiwany poprzez sposoby fermentacyjne i pochodzi z surowców skrobiowych.
Można w tym przypadku wyszczególnić na przykład zboża czy też ziemniaki. Często spirytus pozyskiwany jest również z innych składników, w tym na przykład surowców cukrowych. Składnikami podstawowymi do produkcji tego typu artykułu alkoholowego nierzadko jest też syrop cukrowy oraz melasa czy buraki cukrowe. Na chwilę obecną wyróżnia się gorzelnie, które nie wykorzystują jako podstawy do wytwórstwa spirytusu ziemniaków, bowiem wiąże się to z bardzo wysokimi kosztami całego procesu wytwórczego.
W obrębie gorzelni można wyszczególnić kilka typów zakładów tej kategorii. Wśród nich występują gorzelnie przemysłowe a także rolnicze. Ich specyfika opiera się natomiast na produkcji różnych ilości alkoholu etylowego. W przypadku gorzelni przemysłowych, jak wskazuje na to już sama nazwa, produkcja jest prowadzona na znacznie szerszą skalę. Dodatkowo, charakteryzując ten rodzaj fabryk, warto stwierdzić, iż w takim spirytusie jest niemal dziewięćdziesiąt procent alkoholu etylowego.
W ramach procesu produkcyjnego powstaje też uboczny produkt, którym jest wywar gorzelniczy. Z gorzelni na rynek trafiają dwa podstawowe gatunki spirytusu – przemysłowy i spożywczy.